Tedavi Sürecinde İştah Kaybı

Kanser tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkilerinden biri tat duyusunda azalma,  beraberinde iştah kaybıdır.

Zamanla iştahtaki azalmalarla birlikte ağırlık kayıpları da ne yazık ki sık rastlanan bir durumdur.

Bu süreçte kaybedilen ağırlık önemsenmeli, bir an önce çözüm üretilmelidir. Kaşeksi (ideal ağırlığın altında olma durumu) gelişmeden mevcut durum fark edilip tıbbi beslenme tedavisi ile müdahale edilmelidir.

Böyle durumlarda iştahın yeni yeni azalıp ağırlık kaybının yaşandığı ilk aşamalarda bizler hacmi küçük, kalorisi yüksek, nötr tada sahip besinleri diyete eklemeye gayret ederiz.

Ancak bazen bu tip çözümler yetersiz kalmakta, daha fazla destek gerekmektedir.

Hastaların ihtiyaç duyduğu enerji; protein, karbonhidrat ve yağ gibi makro besin öğeleri yeterince sağlanamaz ve verilmek istenen kalorilere ulaşılamazsa besin desteklerine başvurulur.

Birçok hastanın kullanmaktan kaçındığı, çoğu zaman istemeyerek kullandığı ürünler aslında bir noktada hayat kurtarıcı görevi görürler.

Çünkü oral enteral ürün dediğimiz ağız yoluyla alınan besin destekleri makro ve vitamin- minerali içeren mikro besinler ve enerji bakımından zengin olup hacimde küçük kutularda tüketilirler. Dolayısıyla kişi 150- 200 ml’lik (yaklaşık 1 su bardağı kadar) ürün tükettiğinde ihtiyacı olan günlük enerjinin azımsanmayacak bir kısmını karşılamış olur.

Genellikle ara öğün saatlerinde, örneğin; sabah ile öğle, öğle ile akşam yemeği arasında veya gece yatmadan önce tüketilmeleri tavsiye edilir.

Böylece gün içerisinde iştah kaybı veya bulantıların sebep olduğu yetersiz besin alımı desteklenmiş olur, kaşeksi önlenir, yaşam kalitesi de buna bağlı olarak artar.

Diyetisyen Büşra DONAT