Kolon Kanseri Tedavisinde Probiyotik Kullanımı

Prebiyotik, kolondaki bir veya sınırlı sayıdaki bakterilerin gelişmesini veya aktivitesini seçici olarak arttıran, insan vücudunu faydalı bir şekilde etkileyen sindirilemeyen gıda bileşenidir. Bunlara posa içeren besinler, meyve ve sebzeler, kefir, günlük süt olarak adlandırılan pastörize sütler ve bunlardan yapılan yoğurtlar dahil edilebilir.

Kolondaki yararlı veya diğer bir deyişli iyi bakterilerin genel ismi ise probiyotiktir. Probiyotik bakteriler, tüm kanser tiplerinin oluşumunu önlemede yüksek kanıt düzeyine ulaşmış bakteri türleridir. Ancak kanser hücresi oluşumu gerçekleştikten sonra probiyotik şase (toz) kullanımı konusunda soru işaretleri devam etmektedir.

Kolonda yaşayan bu faydalı bakterilerin kolon kanserinde nasıl bir etki mekanizmasına sahip olduğunu, kanserle mücadelede olumlu sonuçlar alınıp alınamayacağını araştıran bir makale verileri ve sonuçları aşağıdaki gibi özetlenmiştir. Kolon veya diğer kanser tiplerinde kimyasal yöntemler tedavici edici olarak düşünülür.

Bununla birlikte, probiyotikler, kolon kanserli hastalarda hastalığın tekrarı ve yan etkilerini azaltmak için doğal tedavi ediciler olarak kullanılabilir. Kısa Zincirli Yağ Asitleri (KZYA), bağırsakta bulunan probiyotik bakterilerinden üretilirler. İnsan kolon kanseri hücrelerinde programlanmış hücre ölümünü uyarıcı özelliklere sahip olduğu gösterilen asetik, propiyonik, bütirik ve laktik asitleri içeren birçok KZYA vardır.
2017 yılında yapılan bir çalışmada, probiyotiklerin kanser hücresi çoğalımı karşıtı ve kanser hücresi ölümünde öncü aktiviteleri açıklanmış ve L. reuteri isimli probiyotik bakterisinin ürettiği KZYA’nin, insan kolon kanseri hücrelerinde (HT-29) etkileri incelenmiştir.

Sonuçlara göre, bu probiyotik bakterisinden (L. reuteri) elde edilen yağ asitleri, HT-29 kolon kanseri hücreleri ölüm oranını arttırmıştır. Bu da gösteriyor ki probiyotik kullanımı kolon kanseri hücreleri için zehirli etki gösterip onların ölümüne yol açabiliyor. Ancak bu ve benzeri bilimsel araştırmalara rağmen, probiyotik kullanımı her kanser türünde aynı şekilde kanıtlanmış pozitif etkiye sahip değildir çünkü yeteri kadar çalışma henüz yapılmamıştır.

Bu nedenle tüm kanser türlerinde ve aşamalarında sorumlu hekime ve beslenme uzmanına
danışmadan probiyotik tüketmek doğru olmayacaktır.

Diyetisyen Büşra DONAT