Neden Destek Almalısınız?

Kanser her evresinde birçok mücadele gerektiren psikososyal sorun yaratabilen bir hastalık grubudur. Ama psikolojik anlamda en çarpıcı etki kanser haberinin alındığı anda yaşanır ve o an kolay kolay unutulmaz.

Haber ya iyi giden bir hayatın ortasına bomba gibi düşer ya da zaten kötü giden bir hayatın üzerine tuz biber eker. Nerede ne zaman ortaya çıkarsa çıksın kanser haberi ölüm haberinden sonra alınan en kötü haber olarak kabul edilir ve sarsıntı (travma) etkisi yaratır. Sarsıntı, insan zihninde oluyorsa etkisi şöyle tarif edilebilir; Her insan kendini, aklını ve hayatını iyi kötü kurgular. Bu kurgu durağan değildir onu daha çok bir oyun tahtasına dizilmiş birbirine göre hareket eden taşlarla oynanan bir oyun gibi düşünebiliriz. Taşlar bizim inançlarımızı, umutlarımızı hayallerimizi, korkularımız, beklentilerimizi, sevdiklerimizi, düşmanlarımız vb. temsil ederler. Biz bu oyunu hayata karşı ya kazanmak ya da bazen sadece kaybetmemek için oynarız.

Sonuçta bu tahta, taşlar ve oyun bizim gerçeklik kurgumuzdur. İşte kanser haberi gelir bu oyun tahtasına çarpar. Ya tahtayı devirir ya da bazı taşların yerini ya da değerini değiştirir. Sarsıntının ilk etkisi şok’ tur. Yani gerçekliğin kırılması, gerçek üstülük, ayakların yerden kesilmesi, kontrol duygusunun dağılması ve ardından kaçınılmaz olarak panik duygusunun gelişi. Tutunma arayışı…
Zihin kendini yeniden kurmaya çalışır ama oyun tahtası ve taşların değerleri değiştiği için
bunu hızlı bir şekilde yapamaz. Taşları alelacele tahtanın üstüne yerleştirmeye çalışsa da
eskisi gibi yerleştirmeyi başaramaz. Bunun epey zaman istemesi bir yana bir de tahtanın
üzerinde artık yeni bir taş vardır ve adı da kanserdir.

Destek alın

Kanserde yaşanan zihinsel ya da psikolojik sorunlar kişinin sadece iç zihinsel kurgusuna bağlı olarak yaşanmaz. Özellikle ilerleyen zamanlarda sosyal sorunlar ön plana çıkmaya başlar, iş sorunları, ilişki sorunları, ekonomik sorunlar, iletişim sorunları, karşılanmamış moral destek ve anlaşılma ihtiyaçları vb. gibi… Bunlar da baş etme süreçlerini bozabilen psikolojik sorunlara yol açar.

Tüm bu sorunların çözümünde ilk adım şöyle düşünülmesidir; kanser her ne kadar kişiye özel bir deneyim olsa da aynı zamanda milyonlarca insanın yaşadığı bir deneyimdir. Siz kanser olduğunuzda sizden önce bu hastalığı yaşamış milyonlarca insanın yürümüş olduğu yoldan yürüyeceksinizdir. Onların size yararlı olabilecek deneyimleri ve bilgileri vardır. Keza tedavi ekibinin de çok deneyimi vardır. O zaman bilgiye ve sizi anlayabilecek insanlara ulaşabilirsiniz demektir.

Yani yalnız değilsiniz. Psikoonkoloji Derneği olarak bu zorlu yolculukta size eşlik etmek adına buradayız. Akıl sağlığınızı kaybettiğiniz için değil, yetersiz ya da başarısız olduğunuz için değil, bu yükü tek başınıza taşımaya çalışmanın çok zor olduğunu bildiğimiz için size ve yakınlarınıza ücretsiz psikolojik destek sağlamaya hazırız.