Psiko-Onkoloji Derneği, kanser hastalarına ve ailelerine psikososyal destek vermek amacıyla 2011 yılında kurulmuş bir dernektir. Bunun yanı sıra kemik iliği nakli ve transplantasyon hastalarına ve ailelerine de bu zorlu dönemlerinde destek vermektedir. Psiko-Onkoloji Derneği olarak kanser psikolojisi alanında bilimsel araştırma, eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermenin yanı sıra, toplumda kanser hastalarına psikososyal destek verilmesi yönünde farkındalık arttırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Ülkemizde birçok insan kanser hastası ve hem hastalar hem de aileleri çeşitli zorluklarla mücadele etmekteler. Hastalığı karmaşıklaştırdığı hayatlarında, var olan birçok sorunun yanı sıra daha önce hiç akla gelmeyen pek çok sorun ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunların çoğunun çözümü ise psikolojik güçlenme ve sosyal destek gerektirmektedir.

Kanser teşhisi konmuş hastanın yaşadığı psikolojik travmanın yoğunluğu yaşam tehdidi oluşturan durumlarla başa çıkma becerisi ve kanser riskini nasıl algıladığıyla doğru orantılıdır. Bu nedenle kanser ile ilgili var olan yanlış inanışları en aza indirmek ve tedavi başarısını engelleyecek olumsuz yargıları azaltmak, hastaların yaşam kalitesini arttırmak, psikolojik iyiliğe katkıda bulunmak ve ailelerini ve yakınlarını desteklemek çok önemlidir.

Bu misyon için çaba göstermek amacıyla kurulmuş olan Psiko-Onkoloji Derneği, kanser hastası ve yakınlarına bilgilendirme, danışmanlık ve terapi hizmetleri vermekte, sosyal destek sistemleri kurulması ve kanser psikolojisi ile ilgili toplumsal bilinç yaratılması amacıyla birçok hizmet sürdürmektedir.

Bu çalışmalarımızda sizleri de bizimle paylaşımda olmaya davet ediyoruz.