Beslenme ve Diyetetik Akademisi Dergisi’nin yaptığı geniş kapsamlı araştırmasına göre (2018), özellikle meme, kolorektal, yumurtalık, endometriyal, böbrek, safra kesesi, yemek borusu ve pankreas kanserinin bulunduğu obeziteye bağlı kanser vakalarının neredeyse üçte birinin beslenme veya diğer değiştirilebilir risk etkenleriyle alakalı olduğu tahmin ediliyor.j

Daha önceden yapılmış çalışmalarda beslenmenin kanserle bağlantılı olduğu ve obezitenin birçok kanser tipi ve tip 2 diyabet, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon ve kronik iltihap gibi kronik hastalıkların riskini artırdığı tespit edilmiştir. Dr. Thomson’ın öncülüğünü yaptığı obezite ve kanser ilişkisini inceleyen bir diğer çalışmada (2018), kalorisi yüksek besinlerin tüketimi obeziteye bağlı gelişen kanser türlerinin riskini artırdığı gözlemlenmiştir. Bu bulgular ışığında, eğer yüksek kalori alımı varsa, yalnızca kilo yönetiminin kadınları obeziteye bağlı kanser türlerinden korumayabileceği tespit edilmiştir. Yüksek kalori alımı, normal kilodaki kadınlarda vücut ağırlığından bağımsız olarak metabolik düzensizliğe ve dolayısıyla kanser riskine maruz bıraktığı bulunmuştur.

Snetselaar’a göre (2018), beslenme uzmanları hem kanseri önlemede hem de kanser tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Beslenme uzmanlarının temel görevi, beslenme ve kanser arasındaki ilişkiyi araştırmanın yanı sıra bireyleri ve toplumları kanserin önlenmesi ve tedavisi için hayatlarında önemli değişiklikler yapmalarını desteklemektir.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180327162556.htm

admin

Author admin

More posts by admin
1
Merhaba ,
Ücretsiz Danışma ve Kitap Desteği için Tıkla
Powered by